Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní hledisko, tanec a role hudby

21. 9. 2012

 Zumba jako párty: Hlavní slovo má hudba. Je velmi hlasitá, jako na párty. Instruktor používá po vzoru zakladatele Zumby Beta Pereze neverbální cueing, mikroport se v Zumbě nevyužívá, není třeba, nikdo nechce rušit poslech hudby, lekci vede právě hudba. Účastníci lekce se řídí změnami hudby v konkrétní skladbě - choreografie je dle této metody předem připravena a instruktor přesně na tyto změny reaguje a dává neverbální signály svým studentům. Mnohdy jsou slyšet i reakce rozvášněných tanečníků - kteří při gradující atmosféře a energii v oblíbené skladbě křičí, hvízdají a dávají najevo jak je lekce baví.

[editovat]Zumba v porovnání s aerobikem

Zumba má s aerobikem společného jen vztah a roli instruktora vůči cvičícím v sále. Aerobik potřebuje mikroport, s jehož pomocí instruktor dává pokyny, napravuje držení těla. Zumba inspirovaná tancem příchozí tímto nestresuje, cvičenec dělá jen to, co sám zvládne motoricky.

Prvky/kroky aerobiku by se v zumbě neměly používat - výjimkou je warm-up, kde se může užít několik triviálních základních kroků aerobiku, které klienti zvládnout. Díky používání prvků z tradičních latino tanců z latino prostředí se posiluje hluboký stabilizační systém páteře (CORE), to mají s aerobicem společné.

Zumba v porovnání s taneční lekcí: Pohyb latino tanců je přirozený a z této přirozenosti Zumba vychází. Držení rukou je přirozené. Zumba nemá v zásadě moc společného s taneční lekcí - instruktor během lekce Zumby choreografie a taneční kroky nevysvětluje. Při Zumbě stále hraje hudba, klienti se vše učí během lekce, forma výuky nováčků je dána schopnostmi a zkušenostmi instruktora. Kroky jsou tak lehké, že extra výuka není třeba. Na dance aerobiku si to klienti nejvíc užívají na konci, tzv. finálovka, kdežto na zumbě si to užívají celou hodinu, ale až po opakované návštěvě hodiny stejného instruktora.

[editovat]Sportovní/fitness hledisko

Zumba představuje aerobní trénink - jedná se o formu intervalového tréninku, využívá se pojmenování (intermittent training) - "přerušovaný trénink". Střídají se pomalé a rychlé skladby, čímž se dosahuje efektivního spalování tuku. Při jedné lekci se spálí 300-1000kcal.[zdroj?]

Tepová frekvence se po dobu tréninku udržuje v aerobní zóně, zvyšuje se a klesá s měnící se skladbou, kvalifikovaní instruktoři ví jak poznat anaerobní zónu u klientů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 72694
Měsíc: 385
Den: 10